Araştırma Detayı

Kürt Sorunu'ndan Daha Etkili

 A&G Araştırma Şirketi Başkanı Adil Gür'ün Hürriyet Gazetesi adına, referandumda oy kullananlarla sandık başında düzenlediği anketin ikinci bölümünü yayınlıyoruz.

Araştırma; 12 Eylül 2010 günü Türkiye'nin 7 coğrafi bölgesinde, 49 il ve 153 ilçe ve bunlara bağlı 254 mahalle ve köyde, sandıkta oyunu kullanıp çıkan 1528'i kadın toplam 3072 denekle, yüz yüze görüşme metoduyla yapıldı.

Anketin yapıldığı yani seçmenin oy kullandığı coğrafi bölgeye bakıldığında Güneydoğu Anadolu bölgesinde ‘evet' diyenlerin büyük bir çoğunluğu (yüzde 63.3) “Erdoğan için evet dedim” derken, “Kürt sorunun çözümüne başlangıç olur diye” diyenler sadece yüzde 11.9'da kaldı. .

Tabii ki “Kürt sorunu” cevabı Doğu (yüzde 9,5) ve Güneydoğu'da (yüzde 12) boykota rağmen Türkiye ortalamasının (yüzde 6.4) üstünde çıkmaktadır.
   
Evet diyenlerin “aslen nereli” olduğuna bakıldığında ise Güneydoğu kökenliler arasında “Erdoğan için evet dedim” cevabı (yüzde 63.6) Türkiye ortalamasının (yüzde 46.8) çok üstündedir.

Evetçiler arasında “Kılıçdaroğlu'na karşı evet oyu kullandım” deme oranı en yüksek Marmara bölgesinde çıkıyor: Yüzde 20. Marmara bölgesindeki her 5 evetçiden 1'i “evet dememde Kılıçdaroğlu'na kızmanın etkisi var” diyor. (Ancak ankette sorulmadığı için, Kılıçdaroğlu'na niye tepki gösterdiklerini, bu tepkinin sadece siyasi mi olduğunu yoksa başka sebeplerin de olup olmadığını belirlemek mümkün değil.)

İncele

Hürriyet Gazetesi Bağlantısı

Araştırmanın yayınlandığı sayfaya giden bağlantıyı içerir.

İncele