Araştırma Detayı

Sandık Başında Sorduk: Neden EVET, Neden HAYIR?

12 Eylül Pazar günü saat 18.42'de, CNN-Türk ekranlarından yaptığı sandık çıkış anketiyle Türkiye'ye referandum sonucunu “Katılım % 77.5, Evet % 57.8, Hayır % 42.2” şeklinde duyuran A&G Araştırma Şirketi'nin Başkanı Adil Gür, Hürriyet için, aynı seçmenlere sandıkta oyunu verdikten sonra sordu: Niçin ‘EVET' dediniz, niçin ‘HAYIR' dediniz?

Referandumda evet oyu kullananların çoğu (yüzde 58.2) Türkiye'nin daha da özgürleşeceğini düşündükleri için anayasa değişikliğini desteklediklerini söylemişlerdir. Yaklaşık her iki evet oyundan biri (yüzde 46.8) Recep Tayyip Erdoğan için sandığa atılmıştır. Yaklaşık her 7 ‘evetçiden' biri de “Kemal Kılıçdaroğlu'na karşı” evet dediğini söylemektedir. Her 10 kişiden biriyse “ailesinin, eşinin etkisiyle” evet dediğini itiraf etmektedir.

Hayır oyu kullanan seçmenin yarıya yakını (sırasıyla yüzde 48.3 ve 46.3) AKP'ye karşı (AKP iktidara daha çok yerleşmesin diye) veya Başbakan'a karşı ‘hayır' oyu kullanmıştır. Hükümet'in yargıyı ele geçirmesi endişesiyle oy kullandığını söyleyenlerin oranı yüzde 40.8 olmuştur. Türkiye bölünür diye anayasa değişikliğine karşı çıkanlar yüzde 20, Kılıçdaroğlu için ‘hayır' diyenler yüzde 19 olmuştur. Eş ve aile etkisiyle hayır diyenlerin oranı ise yüzde 5.7'dir.

İncele

Hürriyet Gazetesi Bağlantısı

Araştırmanın yayınlandığı sayfaya giden bağlantıyı içerir.

İncele