Araştırma Detayı

1995'ten bu yana tüm seçim sonuçlarını sıfır hata ile bilen kamuoyu araştırmacısı Adil Gür, anayasa değişikliklerinin gündeme geldiği günden bu yana seçmenlere 'referandumdaki tavrının ne olacağını' 4 kez sordu. 2 araştırmada az farkla 'hayır', diğer 2'sinde ise az farkla 'evet' çıktı. Gür, 'Bu verilerden hareketle bugün şunu söyleyebilirim; oldukça zorlu bir referandum süreci olacak, yani az farkla evet veya hayır çıkabilir' diyor

Türkiye'nin önde gelen güvenilir kamuoyu araştırmacılarından Adil Gür'e 12 Eylül'de yapılacak anayasa paketiyle ilgili 12 Eylül'de yapılacak referandum sonucunu sorduk. Hem iktidar hem de muhalefet açısından çok zorlu bir süreç yaşanacağını belirten Adil Gür'e göre, referanduma kadar geçecek süreçte iktidar ve muhalefet partilerinin tavrı ve çalışmaları referandumun sonucunu belirleyecek. Yani, evet veya hayır'cılardan hangisi neden böyle düşündüklerini halka ne kadar iyi anlatabilirse, bir adım öne geçecek. Anayasa Mahkemesi 111 milletvekilinin iptal ve yürürlüğü durdurma başvurusunu, 2 maddede kısmi iptal dışında reddetti ve referandumun önünü açtı. Sizce bundan sonra ne olur, referandumda nasıl bir sonuç çıkar?

İşleyen takvime göre 12 Eylül Pazar günü referandum var. Anayasa değişikliklerinin gündeme geldiği günden bu yana yaptığımız araştırmalarda, seçmenlere 'referandumdaki tavrının ne olacağını' tam 4 kez sorduk. 2 araştırmada az farkla 'hayır', diğer 2 araştırmada ise az farkla 'evet' çıktı. Oldukça zorlu bir referandum süreci olacak, açıkçası 1987'deki rahmetli Özal'ın siyasi yasakların kalkıp kalkmaması yönündeki referandumu gibi bir sonuç bekliyorum. Yani az farkla 'evet' veya 'hayır' çıkabilir. Referanduma kadar geçecek süreçte iktidar ve muhalefet partilerinin tavrı ve çalışmaları referandumun sonucunu belirleyecek, diye tahmin ediyorum. Yani, evet veya hayır'cılardan hangisi neden böyle düşündüklerini halka çok iyi anlatabilirse bir adım öne geçeceklerdir.

İncele

Akşam Gazetesi Bağlantısı

Araştırmanın yayınlandığı sayfaya giden bağlantıyı içerir.

İncele