Araştırma Detayı

Okullarda serbest kıyafet uygulaması tartışmaları devam ederken, Ankara ile birlikte 35 ilde yapılan araştırmanın sonuçları, velilerin kaygılarının tahmin edilenin çok üstünde olduğunu ortaya koydu. Velilerin yarısı evde her gün çocuklarla “Yarın ne giyeceğim” tartışması yaşanacağını düşünüyor.

A&G Araştırma’nın Hürriyet Gazetesi’nde yayınlanan  serbest kıyafetle ilgili araştırma sonuçları :

 

OKUL KIYAFETİYLE GİTSİN
Ankete katılan velilerin yüzde 81.4’ü, öğretmenlerin ise yüzde 83’ü çocukların okula okul kıyafetiyle gitmelerini
istiyor.
DAR GELİRLİ EZİLİR
 Velilerin yüzde 76.4’ü, öğretmenlerin ise yüzde 63’ü serbest kıyafetin olması halinde dar gelirli ailelerin çocuklarının okullarda ezileceğini düşünüyor. Velilerin yüzde 82.4’ü uygulamanın dar gelirli ailelerin çocuklarının psikolojisini kötü yönde etkileyeceğini düşünüyor.
YARIN NE GİYSEM TARTIŞMASI
Velilerin yüzde 47.9’ü evde her gün ‘yarın ne giyeceğim’ tartışması yaşanacağını düşünüyor.
MASRAFLAR ÇOK ARTAR
Velilerin yüzde 88.8’i, öğretmenlerin de yüzde 88.3’ü serbest kıyafet uygulamasının ailelerin okul masraflarını arttıracağını düşünüyor.
VELİLER KARAR VERMELİ
Velilerin yüzde 62.1’i, öğretmenlerin yüzde 59.7’si de okul kıyafetinin belirlenmesinde velilerin kararlarının geçerli olmasını istiyor. ÖZEL OKUL GİBİ OLSUN: Veliler özel okullarda velilerin en az yüzde 60’ının onayı ile okul kıyafetinin belirlenmesi kararının devlet okullarında da uygulanmasını istiyor.

 

 

İncele

Hürriyet Gazetesi'ndeki Bağlantı

Araştırmanın yayınlandığı sayfaya giden bağlantıyı içerir.

İncele