Araştırma Detayı

Adil Gür Türkiye’nin kaç beden olduğunu araştırdı. Medeni durum, eğitim seviyesi kilo durumunu çok etkiliyor. İşte araştırmanın sonuçları:

 

Ortalama Kilo
Araştırmaya göre, Türkiye’de kadınların ortalama kilosu 66.8; erkeklerin 76.9.
Medeni Durumun Etkisi
Medeni durum da kiloyu etkileyen faktörlerin başında geliyor. Örneğin, evli kadınların ortalama kilosu 73.8. Araştırma boşanmış kadınlarda ortalama kilonun bir parça düştüğünü gösteriyor: 72.0… Ancak bekarlarla evliler arasında kilo açısından fark var. Bekar kadınların ortalama kilosu 66.9.
Tahsilin Etkisi
A&G’nin araştırmasına göre eğitim de kiloda etken. Örneğin üniversite mezunu kadınların ortalama kilosu 61.43 iken, bu ilkokul mezunlarında 69.9’a, diplomasızlarda 71.55’e yükseliyor. Erkeklerde ise durum tam tersi. Eğitim yükseldikçe erkeğin kilosu artıyor. Üniversite mezunları ortalama 78.8 kilo görünürken, diplomasızların oranı 71.2. Türkiye’de kadınların yüzde 16.1’i, erkeklerin yüzde 24.7’si 48 bedenin üzerinde. En fazla oran 42 bedende görülüyor. Kadınların yüzde 19.3’ü, erkeklerin yüzde 27.1’i 42 beden giyiyor.
Nasıl Zayıflıyor
Yetişkin nüfusun yüzde 16.6’sı diyet yaptığını söylüyor. Ankete katılanların yüzde 67.6’sı hayatında hiç spor yapmamış, “spor yapıyorum” diyenlerin oranıysa yüzde 32.4. Eğitim yükseldikçe spor yapanlar hızla artıyor. Sporun türüne gelince: En çok yürüyüş yapılıyor, onu koşu ve aletli sporla bisiklet izliyor.

 

İncele

Hürriyet Gazetesi'ndeki Bağlantı

Araştırmanın yayınlandığı sayfaya giden bağlantıyı içerir.

İncele