Araştırma Detayı

A&G Akşam Gazetesi için, çekilmenin başlayacağı 8 Mayıs öncesi, sürecin siyasete nasıl yansıdığını araştırdı.

Türkiye çözüme nasıl bakıyor. İmralı ile başlayan süreç toplumun her kesimi tarafından yakından izleniyor. Dikkatler PKK’nın çekileceğini açıkladığı 8 Mayıs’a kitlendi. Peki bu partilere nasıl yansıyacak? Toplumun nabzını tutan araştırmacılar neleri gözlemlediler? AKŞAM Türkiye’nin önde gelen araştırma şirketlerinden A&G Araştırma Şirketinin Sahibi Adil Gür ile görüştü. Sokağın nabzını sordu.

 

SÜREÇ MHP VE BDP'YE YARADI
BDP’nin baraj sorunu kalmadı. AKP’de düşüş, MHP’de yükseliş var. Dışarıdan bakıldığında 2009’daki açılım süreci denilen süreç daha çok bir hükümet projesi olduğundan kısa sürede yol kazalarına maruz kaldı. Habur gibi bir yol kazası ile sonuçlandığını gördük. Ancak bugün yürütülen süreç bir hükümet projesi olmaktan daha çok daha bir devlet projesi gibi görünüyor. Yani karşısında okuyanlar yanlış anlamasın bilemediğimiz gizli bir devlet değil tüm devletin kurumları ile MİT’i ile TSK’sı ile emniyeti ile topyekûn bir devlet projesi gibi. Türkiye’nin 30-35 yıllık değil belki yüz yıllık bir sorununun yüz günde, bir ayda, altı ayda veya işte bir yılda sonuçlanmasını beklemek fazla iyimserlik olur. Bunun için bir zamana ihtiyaç var.
MİLLİYETÇİLER YÜKSELİŞTE
Bugüne kadar yaşanan gelişmelere bakarsak süreç MHP ve BDP’ye yaramış gibi görünüyor. Milliyetçi partilere yani… Tabii bu kalıcı mıdır bunu önümüzdeki dönemde orta ve uzun vadede göreceğiz ama hepsinden önemlisi burada dikkat çekici olan BDP’deki oy oranındaki artıştır. BDP oyları daha kalıcı olacaktır. Bugün MHP 2011 seçimlerinin yaklaşık üç dört puan daha üzerinde görünüyor. BDP de 2011 seçimlerinin yine üç dört puan üzerinde görünüyor. Tabii 2011’de BDP parti olarak seçime girmediği için bağımsızların ne kadarı BDP ne kadarı değil sorularını akla getirebilir ama o bağımsızların oy oranlarının çok önemli bir bölümü BDP’li adaylara verilen oylardı. O nedenle ben BDP’nin bugün yakın zamana kadar sadece Doğu ve Güneydoğu’da Akdeniz Mersin Adana gibi illerdeki yaşayan Kürtlerin oylarını alan bir parti iken bugün batıda yaşayan Kürtlerin de önemli bir bölümünün rağbet ettiği bir parti haline gelmiştir. Altını çizerek tekrar söylüyorum: 2014 seçimlerinde BDP’nin aldığı oy oranında bunu net olarak göreceğiz. Baraj sorunu yaşamayacak.
KAFALAR KARIŞIK
Türkiyede toplumun kafası karışık. Ama her şeye rağmen süreci destekleyenlerin sürece karşı çıkanlardan daha fazla olduğunu düşünüyorum. Ama daha fazla demek yani kabaca bir rakam vermek gerekirse 12 Eylül anayasa referandumundaki gibi olduğunu düşünüyorum. İmralı ve açılım sürecinin önündeki en önemli handikaplardan birisi Kandil ve BDP kanadından gelen açıklamalar. Kandilíden gelen Abdullah Öcalaníın serbest bırakılması şart ve BDPínin ëözerklikí açıklamaları sık sık gündeme gelirse bunlar sürece desteği azaltacaktır.
CHP'NİN SORUNU VAR
Bu süreçte CHP’nin işi çok zor. CHP seçmeninin milliyetçi hassasiyetleri fazladır. CHP içinden aykırı sesler çıkması vatandaşların kafasında algı problemi oluşturuyor. CHP’nin ne yapmak istediğini ne vatandaş ne de il başkanı biliyor. Yani bu partinin algı sorunu var. CHP’nin işi zor profesyonel desteğe ihtiyacı vardır.

 

İncele

Akşam Gazetesi'ndeki Bağlantı

Araştırmanın yayınlandığı sayfaya giden bağlantıyı içerir.

İncele